Najpiękniejsze miejsca w Tatrach według Oli i Eryka


Zestawienie opracowane przez nas. Początkowo chcieliśmy umieścić tu tylko 10 miejsc lecz nam się to nie udało. Zdajemy sobie sprawę, że ta lista i tak jest za krótka.


Tatry  
Widok z Hali Gąsienicowej.

    Miejsce 1

Dolina Gąsienicowa

Dolina o bardzo dużych walorach widokowych i bardzo zróżnicowana. Piękne "trawiaste"" widoki z Hali Gąsienicowej i dość groźne turnie wyłaniające się z tafli Czarnego Stawu Gąsienicowego. Nie brak w tej dolinie malowniczych stawów. Nad doliną góruje Kościelec rozdzielając ją na dwie części. Przepiękny masyw Kościelca może przypominać nieco sławny alpejski Matternhorn.

Do Doliny Gąsienicowej prowadzi wiele szlaków. Najczęściej jednak jest ona odwiedzana przez turystów schodzących z Kasprowego Wierchu oraz turystów idących z Kuźnic szlakami przez Dolinę Jaworzynki lub Skupniów Upłaz. Do doliny można także dojechać rowerem drogą przez Dolinę Suchej wody lecz wymaga to mocnego roweru i dużego samozaparcia.

ZOBACZ:
* Panorama z Hali Gąsienicowej
* Panorama znad Czarnego Stawu Gąsienicowego
* Wycieczka na Kościelec


Tatry  
Widok na Morskie Oko, Mięguszowieckie Szczyty, Cubrynę i Mnicha.

    Miejsce 2

Morskie Oko

Połączenie największego stawu w Tatrach z wyniosłymi ścianami Mięguszowieckich Szczytów musi na każdym robić wrażenie. Dodatkową perełką tego miejsca jest szpiczasty Mnich. Co roku jednak w pogodne dni ściągają tu tłumy turystów, a droga do Morskiego Oka przypomina wtedy Krupówki. Statystyki mówią za siebie: 400 tys. osób rocznie odwiedza Morskie Oko!!! No cóż, urokowi tego miejsca trudno się oprzeć lecz trzeba się liczyć z tym, że trudno w tym miejscu zaznać spokoju i wyciszenia.

Miejsce jest najlepiej osiągalne drogą Oswalda Balzera z Polany Palenica, na której znajduje się bardzo duży parking. Niestety w piękne dni w okresie urlopowym brakuje na nim miejsc. Droga jest asfaltowa i wygodna lecz z powodu panującego na niej tłoku i jadących wozów konnych wędrówka raczej nie należy do przyjemnych. Dla wielu "niedzielnych" turystów sama odległość (ok. 9 km.) jest już dużym wyzwaniem. Po drodze parę miejsc widokowych.

ZOBACZ:
* Panorama znad Morskiego Oka
* Panorama znad Czarnego Stawu Pod Rysami


Tatry  
Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich z okolicy Świstowej Czuby.

    Miejsce 3

Dolina Pięciu Stawów

Górna część Doliny Roztoki. Piękna rozległa dolina, która leży powyżej granicy lasu. Na niewielkiej powierzchni jest zgromadzonych sześć stawów z czego cztery o bardzo dużych rozmiarach. Wysokość, na której leży dolina, sprzyja rozległym widokom, a równocześnie nie brakuje w niej roślinności, która latem i jesienią dodaje kolorów.

Najdogodniejsze dojście do Doliny Pięciu Stawów Polskich prowadzi z Polany Palenica drogą Oswalda Balzera do Wodogrzmotów Mickiewicza, potem szlakiem dnem Doliny Roztoki. Przy rozstaju szlaków, nieopodal dolnej stacji kolejki towarowej zaopatrującej schronisko, można pójść krótszym czarnym szlakiem wprost do schroniska (dość mozolne podejście) lub dalej szlakiem zielonym, z którego doskonale widać Wielką Siklawę. Szlak wiodący wzdłuż wodospadu zamknięty jest jednak zimą.

ZOBACZ:
* Panorama z Gładkiej Przełęczy
* Panorama znad Czarnego Stawu Polskiego
* Panorama z Doliny Pięciu Stawów Polskich
* Wycieczka do Doliny Pięciu Stawów Polskich


Tatry  
Zielony Staw Kieżmarski.

    Miejsce 4

Zielony Staw Kieżmarski

Niewielki staw górski o przepięknej zielonej barwie leżący na dużej wysokości pod najwyższymi ścianami w Tatrach. Staw jest otoczony bujną roślinnością, a nad nim górują: Mały Kieżmarski Szczyt, Łomnica, Czarny Szczyt i przepiękna Jastrzębia Turnia. Takie monumentalne otoczenie robi duże wrażenie na turystach. Nad stawem jest drewniane całoroczne schronisko.

Do Zielonego Stawu najłatwiej dochodzimy szlakiem dnem Doliny Kieżmarskiej. Szlak ten jest terenową drogą dojazdową do schroniska. Dojście do schroniska trzeba okupić dość długim marszem (2-3 h.), który może być zbyt uciążliwy dla "niedzielnych turystów".

ZOBACZ:
* Panorama znad Zielonego Stawu Kieżmarskiego
* Wycieczka do Doliny Kieżmarskiej


Tatry  
Widok na wschód (Lodowy Szczyt, Rysy, Mięguszowiecki Szczyt)

    Miejsce 5

Szpiglasowa Przełęcz

Szpiglasowa Przełęcz i Szpiglasowy Wierch słyną z pięknego widoku. Miejsca te leżą pomiędzy przepiękną Doliną Pięciu Stawów a Doliną Rybiego Potoku, gdzie znajduje się Morskie Oko. Oprócz widoku na obie te doliny, ze Szpiglasowego Wierchu dochodzi jeszcze znakomity widok na Ciemne Smreczyny ze stawem, Kopy Liptowskie i Dolinę Koprową.

Na Szpiglasową Przełęcz najlepiej wejść od strony Morskiego Oka tzw. Ceprostradą. Bardzo wygodna ścieżka budowana początkowo jako dogodne połączenie Morskiego Oka z Kasprowym Wierchem. Ścieżką wchodzi się na samą przełęcz - potem chętni mogą (już legalnie tj. znakowanym szlakiem) wejść na Szpiglasowy Wierch. Wejście od Doliny Pięciu Stawów jest dużo ostrzejsze i wymaga już nieco większej kondycji.

ZOBACZ:
* Panorama ze Szpiglasowej Przełęczy
* Panorama ze Szpiglasowej Przełęczy na wschód
* Panorama ze Szpiglasowego Wierchu
* Wycieczka na Szpiglasową Przełęcz
* Wycieczka na Szpiglasowy Wierch


Tatry  
Widok znad Stawu Rohackiego Wyżniego na Wołowiec.

    Miejsce 6

Dolina Rohacka

Miejsce mało znane dla polskich turystów, lecz doceniane przez Słowaków. W piękne letnie dni robi się tu dość tłoczno. Skarbem doliny Rohackiej są liczne stawy. Ich ilość i wielkość jest wyjątkowa dla Tatr Zachodnich. Otoczenie Doliny Rohackiej jest bardzo zróżnicowane: od łagodnych trawiastych grani charakterystycznych dla Tatr Zachodnich po ostre szczyty Rohaczy, które wyglądem przypominają Tatry Wysokie.

Do Doliny Rohackiej dochodzimy wygodną asfaltową drogą z Polany Zwerówka, gdzie znajduje się parking i przystanek autobusowy. Na końcu drogi asfaltowej znajduje się Bar (obecnie rozbudowywany do rozmiarów schroniska), a za barem mały malowniczy staw Czarna Młaka. Dalej warto zrobić wycieczkę wygodnym szlakiem turystycznym w górne partie doliny nad Rohackie Stawy, ale trzeba przygotować się na spore podejście gdyż Wyżni Staw Rohacki leży już na sporej wysokości.

ZOBACZ:
* Wycieczka na Wołowiec i do Doliny Rohackiej


Tatry  
Widok z Łomnickej Baszty na Lodowy Szczyt, Łomnicę i Kieżmarski Szczyt.

    Miejsce 7

Łomnicka Baszta (Łomnicka Grań)

Łomnicka Baszta (Łomnicka Grań) słynie z przepięknego widoku na Łomnicę, Kieżmarski Szczyt, Pośrednią Grań i na Dolinę Pięciu Stawów Spiskich ze wznoszącym się nad nią Lodowym Szczytem. Dobrze też jest widoczny Gerlach.

Na Łomnicką Basztę nie prowadzi z dołu żaden szlak turystyczny. Miejsce osiągalne tylko za pomocą kolejki krzesełkowej spod Łomnickiego Stawu. Po wyjechaniu na Łomnicką Przełęcz krótkim szlakiem dochodzimy do Łomnickej Baszty, niezbyt wybitnego szczyciku na Łomnickiej Grani.

ZOBACZ:
* Panorama z Łomnickiej Grani
* Wycieczka na Łomnicką Przełęcz
* Wycieczka na Łomnicę


Tatry  
Widok na Rysy i Wysoką.

    Miejsce 8

Rusinowa Polana

Walory widokowe Rusinowej Polany są szeroko znane. Dość rozległa polana odkrywa przepiękny widok na Dolinę Białki i Dolinę Białej Wody. Możemy podziwiać przepiękny masyw Tatr Bielskich oraz główną grań Tatr od Jagnięcego Szczytu po Mięguszowieckie Szczyty. Będąc na Rusinowej Polanie warto podejść nieco wyżej na Gęsią Szyję gdzie widok poszerza się i nabiera perspektywy. Dodatkowo możemy tu podziwiać grań Wołoszyna i Koszystej oraz Tatry Zachodnie. Warto też zejść nieco w celu odwiedzenia kaplicy w Wiktorówkach. Na polanie prowadzi się "kulturowy" wypas owiec.

Wycieczkę na Rusinową Polanę można polecić nawet turystom bez żadnego przygotowania kondycyjnego. Na Rusinową Polanę można bardzo łatwo podejść z wielu kierunków, ale najszybsze i najłatwiejsze wejście prowadzi z "Wierchu Poroniec". Po ok. godzinie marszu docieramy na górną część polany.

ZOBACZ:
* Panorama z Rusinowej Polany
* Wycieczka na Gęsią Szyję
* Wycieczka na Rusinową Polanę - jesień
* Wycieczka na Rusinową Polanę - zima


Tatry  
Widok z Zawratu na Dolinę Pięciu Stawów Polskich.

    Miejsce 9

Zawrat

Przełęcz o dużych walorach widokowych. Ze sporej wysokości możemy podziwiać otoczenie doliny Pięciu Stawów i Stawu Gąsienicowego, oraz dalsze pasma Tatr Wysokich.

Najwygodniejszy i najprostszy szlak na Zawrat prowadzi z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinkę pod Kołem. Z Kasprowego Wierchu (gdzie można wjechać kolejką), przechodząc szlakiem w pobliżu szczytu Świnicy możemy z kolei osiągnąć Zawrat najszybciej. Niestety drugie rozwiązanie choć szybsze i krótsze może dla wielu turystów okazać się zbyt trudne (łańcuchy i miejsca przepaściste).

ZOBACZ:
* Panorama z Zawratu
* Wycieczka na Świnicę i Zawrat


Tatry  
Widok na Gerlach.

    Miejsce 10

Mała Wysoka

Zwornikowe położenie Małej Wysokiej pomiędzy Doliną Wielicką, przepięknymi górnymi partiami Doliny Białej Wody, a Doliną Staroleśną z licznymi stawami stanowi znakomity punkt widokowy. Mała Wysoka także słynie z przepięknego widoku na Gerlach (na zdjęciu).

Wejście na Małą Wysoką nie jest proste. Z każdej strony trzeba okupić to długą wędrówką i pokonaniem sporej różnicy wysokości. Naszym zdaniem najłatwiej wejść na Małą Wysoką z Doliny Wielickiej. Przy podejściu z Polskiego Grzebienia na sam szczyt Małej Wysokiej są miejsca nieco przepaściste, które mogą odstraszyć cierpiących na lęk przestrzeni turystów.

ZOBACZ:
* Panorama z Małej Wysokiej
* Wycieczka na Rohatkę i Małą Wysoką


Tatry  
Widok znad Wielkiego Białego Stawu na Rakuską Czubę i Kieżmarski Szczyt.

    Miejsce 11

Dolina Białych Stawów

Bardzo malownicze miejsce o pięknych walorach widokowych oraz przepięknych stawach. Bardzo rozległa dolina leżąca powyżej granicy lasu odsłania piękne widoki na wschodnią część Tatr Wysokich i Tatry Bielskie. Największymi perełkami doliny są stawy, a w szczególności Wielki Biały Staw i Stręgacznik.

Dojścia do doliny są długie. Najlepiej wybrać szlak wiodący Doliną Kieżmarską albo szlak przez Schronisko Szarotka.

ZOBACZ:
* Panorama z Doliny Białych Stawów
* Wycieczka do Doliny Kieżmarskiej
* Wycieczka do Doliny Białych Stawów


Tatry  
Widok na Litworowy Staw.

        Miejsce 12

Litworowy Staw

Miejsce to nie cieszy się dużym powodzeniem i nawet w środku sezonu można odnaleźć tu sporo spokoju z dala od tłumu turystów. Leżący na sporej wysokości staw otoczony wczesnym latem pięknymi kwiatami zrobił na nas duże wrażenie. Z tego bajkowego krajobrazu wyłaniają się potężne turnie Głównej Grani Tatr.

Miejsce jest najlepiej osiągalne niebieskim szlakiem z Łysej Polany, gdzie po stronie słowackiej znajduje się parking. Szlak jest dość długi i męczący, więc wycieczkę w górne partie doliny (które są najpiękniejsze) trzeba planować na cały dzień. Wycieczkę można połączyć z wejściem na Polski Grzebień i Małą Wysoką, ale tak długą wyprawę polecamy tylko wprawnym turystom.


Tatry  
Widok na Kołowy Szczyt.

    Miejsce 13

Jagnięcy Szczyt

Wysunięte na północ położenie Jagnięcego Szczytu zapewnia wspaniałe widoki. Szczególnie pięknie widać grupę Łomnicy i Kołowy Szczyt. Z Jagnięcego Szczytu można też podziwiać całą malowniczą grań Tatr Bielskich. W kierunku zachodnim widok jest bardzo głęboki, co podnosi walory widokowe tego szczytu.

Jedyny szlak na Jagnięcy Szczyt prowadzi znad Zielonego Stawu w Dolinie Kieżmarskiej. Samo dojście do stawu trzeba okupić długą wędrówką. Powyżej stawu malowniczym szlakiem poniżej przepięknej Jastrzębiej Turni dochodzimy do głównej Grani Tatr. Tu wchodzimy za pomocą ubezpieczanego łańcuchem szlaku na grań pomiędzy Kołowym Szczytem i Jagnięcym Szczytem. Dalej pięknym eksponowanym fragmentem szlaku wzdłuż grani wchodzimy na sam szczyt. Duża przepaścistość tego odcinka szlaku może zniechęcić turystów z lękiem przestrzeni i nie obytych z takimi wysokogórskimi szlakami.

ZOBACZ:
* Panorama z Jagnięcego Szczytu
* Panorama z Jagnięcego Szczytu 180 stopni
* Panorama z Jagnięcego Szczytu na Tatry Bielskie
* Wycieczka na Jagnięcy Szczyt


Tatry  
W Dolinie Staroleśnej.

    Miejsce 14

Dolina Staroleśna

Dolina Staroleśna słynie z największej ilości stawów i stawków w całych Tatrach. Bardzo rozległa dolina odkrywa przed turystami wiele uroków i wspaniałych widoków, w tym szczególnie godny polecenia widok na Pośrednią Grań i widok na Ostry Szczyt ze Strzeleckich Pól. W dolinie znajduje się całoroczne schronisko (jedno z najwyżej położonych w Tatrach), gdzie na ścianach możemy podziwiać przepiękną galerię zdjęć kozic.

Najłatwiej do doliny dojść z Siodełka, gdzie możemy wejść lub wjechać świeżo wymienioną kolejką linowo-terenową (podobna do tej, która jeździ na Gubałówkę).

ZOBACZ:
* Panorama z Doliny Straroleśniej
* Panorama z Doliny Straroleśniej
* Wycieczka do Doliny Staroleśnej


Tatry  
Widok z Rakonia na Trzy kopy i Dolinę Rohacką.

    Miejsce 15

Rakoń

Graniowe szlaki Tatr Zachodnich mają wielu wielbicieli. Rozpościerające się widoki z tych grani są przepiękne, a w odróżnieniu od Tatr Wysokich mamy tu do czynienia ze wspaniałymi kolorami wysokogórskich hal. Rakoń jest jednym z naszych ulubionych miejsc na takich właśnie szlakach, a to ze względu na szeroki i zróżnicowany widok. Z tego miejsca podziwiamy przepiękną Dolinę Rohacką z licznymi stawami, graniowe turnie Rohaczy oraz piękne kopy innych szczytów Tatr Zachodnich.

Wędrówkę do tego miejsca polecamy z Doliny Chochołowskiej przez Grzesia choć i szlak ze słowackiej strony przez Zabrat ma wiele uroku i jest także dość łatwy.

ZOBACZ:
* Panorama z Rakonia
* Wycieczka na Wołowiec
* Wycieczka na Wołowiec - zima


Tatry  
Widok na Wysoką.

    Miejsce 16

Osterwa

Widok z Osterwy przypada do gustu. Z Osterwy rozpościera się szeroki widok na Grań Baszt, otoczenie Doliny Mięguszowieckiej, Popradzki Staw, Wysoką i Tępą. Jest wielu wielbicieli widoku na Wysoką z tego miejsca (na zdjęciu), a wielu uważa Wysoką za najpiekniejszy szczyt Tatr.

Najszybciej na Osterwę można wejść znad Popradzkiego Stawu, do którego dochodzimy asfaltową drogą jezdną. Samo podejście na przełęcz pod Osterwą jest nieco monotonne i mozolne, ale wygodne bo szlak wytyczono szerokimi zakosami. Z przełęczy już bez znaków (wejście jednak dozwolone) bardzo łatwo dotrzeć na niezbyt wybitny kamienisty szczyt.

ZOBACZ:
* Panorama z Osterwy
* Wycieczka : Osterwa, Batyżowiecki Staw


(c) Ola i Eryk Bartoszowie - Tatry w Obiektywie Oli i Eryka - www.TATRY.olaieryk.pl