Do współpracy zapraszamy wydawnictwa wydające literaturę tatrzańską.
Kontakt - poczta@olaieryk.pl

Zakopane Zakopane

Stefan Maciejewski "Zakopane, Zakopane ..." - Dział Wydawnictw Naukowych"Zakopane, Zakopane ..." to popularnonaukowa opowieść o dziejach nie tylko Zakopanego ale i Tatr. Autor w bardzo interesujący sposób przedstawia historię tego regionu, jak wyglądało życie górali i życie kulturalne, przybliża nam różne ważne epizody historyczne, opisuje sylwetki osób wpisanych w historię Zakopanego i Tatr ...
"Zakopane, Zakopane..." to prawdziwa skarbnica wiedzy dla wszystkich, którzy zainteresowani są głębszym poznaniem dziejów tego regionu.

Przydatna  Pozycja przydatna w biblioteczce "Tatroluba".Tatry

"Tatry Zachodnie polskie i słowackie" - wydawnictwo ExpressMap

NOWOŚĆ

Nowa pozycja na bogatym rynku przewodników tatrzańskich. Tym razem wydawca oferuje przewodnik który jest ładnie wydany, bogato ilustrowany, w kieszonkowych rozmiarach, oprawiony w okładkę, posiadający załącznik w postaci laminowanej mapy Tatr Zachodnich w skali 1:50.000 .
Autor proponuje 22 wycieczki, których trasy pokrywają prawie wszystkie szlaki Tatr Zachodnich. Dodatkowo w skrótowy sposób przedstawione są przykłady 8 wycieczek rowerowych. Każda trasa zilustrowana jest wycinkiem mapy, opisem, przekrojem /profilem trasy i fotografiami. Naszym zdaniem układ i forma przewodnika powinna wielu osobom przypaść do gustu.
Dodatkowo w przewodniku znajdziemy informacje ogólne o Tatrach, praktyczne porady, mały atlas Tatr Zachodnich i planik Zakopanego.
Jak można zauważyć otrzymujemy dość wiele za stosunkowo niewielkie pieniądze. Przewodnik można polecić początkującym turystom w Tatrach.

Rekomendowana  Pozycja rekomendowana do biblioteczki "Tatroluba".Tatry

"Tatry Wysokie z lotu ptaka" - wydawnictwo Cartomedia

NOWOŚĆ

Ciekawa pozycja na rynku map tatrzańskich. Mapa a raczej zdjęcie lotnicze Tatr Wysokich przedstawione w skali 1:25.000 (1cm = 250m). Zdjęcie zostało wzbogacone o przebieg szlaków wraz z orientacyjnymi czasami przejść oraz w wiele dodatkowej treści w sposób nie wpływający na czytelność "zdjęcia". Na odwrotnej stronie możemy także znaleźć index nazw tatrzańskich oraz wiele przydatnych informacji kierowanych do zwykłego turysty.

Najlepiej przeznaczenie mapy określa komentarz na stronie wydawcy:
To mapa dla koneserów, potrafiących wyłuskać tysiące interesujących drobiazgów z tego bardzo szczegółowego obrazu.

-> Więcej informacji

Przydatna  Pozycja przydatna w biblioteczce "Tatroluba".Tatry

"Tatry" - wydawnictwo Pascal

NOWOŚĆ

Album - przewodnik o Tatrach. Na sporego formatu 112 stronach można obejrzeć wiele pięknych zdjęć. Zdjęcia pochodzą z całych Tatr! Bielskich, Wysokich, Zachodnich a nawet z Tatr Niżnych. Oprócz zdjęć z albumie znalazło się także miejsce dla krótkich opisów, które oglądającemu przybliżają tematykę Tatr.

-> Więcej informacji

-> Tu można kupić album z rabatem 10% na hasło "olaieryk"

Przydatna  Pozycja przydatna w biblioteczce "Tatroluba".Tatry

"Tatry - Przewodnik ilustrowany" - wydawnictwo Pascal

Bardzo pięknie wydany przewodnik po polskiej części Tatr i Zakopanym. Na pochwałę zasługuje szata graficzna: dużo zdjęć, rysunki panoram z opisanymi szczytami, mapki. W przewodniku zajdziemy wiele przydatnych informacji nie tylko o Tatrach i Zakopanym, ale także o turystyce, przygotowaniu się do wycieczki, przepisach obowiązujących na szlaku i wiele innych.
Zaletą jest, że czytelnik otrzymuje gotowe propozycje pięknych wycieczek, które są dobrze opisane, zaznaczone na mapce, zilustrowane fotografiami. Podoba nam się także podawanie dużej ilości ciekawostek dotyczących różnych miejsc w Tatrach. Oczywiście jak w większość przewodników Pascala są tu zgromadzone także ważne adresy i telefony, terminy mszy świętych itp.

-> Tu można kupić przewodnik z rabatem 10% na hasło "olaieryk"

Rekomendowana  Pozycja rekomendowana do biblioteczki "Tatroluba".Tatry

"Tatry Polskie i Słowackie" - wydawnictwo Pascal

Przewodnik po całych Tatrach w wydaniu ekonomicznym (czarno-białym). W przewodniku zajdziemy wiele przydatnych informacji nie tylko o tatrzańskich szlakach ,ale także o turystyce, florze i faunie, geologii, historii, przygotowaniu się do wycieczki, przepisach obowiązujących na szlaku i wiele innych.
Zaletą jest, że czytelnik otrzymuje gotowe propozycje pięknych wycieczek, które są dobrze opisane, zaznaczone niestety tylko schematycznej na mapce. Podoba nam się także podawanie dużej ilości ciekawostek dotyczących różnych miejsc w Tatrach oraz wiele opisanych panoram (niestety tylko schematyczne szkice). Oczywiście jak w większość przewodników Pascala w rozdziale "Informacje Praktyczne"są tu zgromadzone także ważne adresy i telefony.

-> Tu można kupić przewodnik z rabatem 10% na hasło "olaieryk"

Rekomendowana  Pozycja rekomendowana do biblioteczki "Tatroluba".Tatry

"Tatry na Weekend" - wydawnictwo Pascal

Jeden z wielu przewodników o Tatrach. Przewodnik ten wyróżnia się dużym zasięgiem obejmującym zarówno Tatry jak i Podhale, Orawę, Spisz, Liptów. Zajdziemy tu schematyczne mapki, dużo ciekawostek, słowniczki. W przewodniku zostały umieszczone oprócz opisów szlaków tatrzańskich: ciekawe trasy samochodowe, informacje o miejscowościach i innych bogatych atrakcjach okolic Tatr (jaskinie, baseny, zamki ). Przewodnik "Pascala" wzbogacono o pokaźny spis przydatnych adresów i numerów telefonów (hoteli, punktów gastronomicznych, muzeów, informacji turystycznych, itp.)

-> Tu można kupić przewodnik z rabatem 10% na hasło "olaieryk"

Przydatna  Pozycja przydatna w biblioteczce "Tatroluba".Tatry

"Tatry przewodnik górski" - wydawnictwo Pascal

Mały kieszonkowy i wygodny w korzystaniu przewodnik o Tatrach. W przewodniku zajdziemy opisy 24 popularnych wycieczek, które powinny zaspokoić potrzeby większości turystów. Opisy szlaków są wzbogacone wieloma fotografiami oraz przekrojami wysokościowymi szlaków, które w obrazowy sposób obrazują jakich stromych podejść możemy się spodziewać. Nie zabrało tu także mapek, informacji ogólnych, poradnika dla początkującego turysty.
Forma i treść powinna przypaść do gustu wszystkim stawiającym swoje pierwsze kroki w Tatrach.

-> Tu można kupić przewodnik z rabatem 10% na hasło "olaieryk"

Przydatna  Pozycja przydatna w biblioteczce "Tatroluba".Tatry

"Wokół Tatr - przewodnik rowerowy" - wydawnictwo Pascal

Mały i wygodny w korzystaniu przewodnik rowerowy. W przewodniku znajdziemy opisy 24 wycieczek rowerowych, które powinny zaspokoić potrzeby większości rowerowych turystów. Opisy starannie wybranych tras są wzbogacone przekrojami wysokościowymi tras, które w obrazowy sposób obrazują jakich stromych podjazdów i zjazdów możemy się spodziewać. W przewodniku umieszczono oprócz informacji turystycznych wiele informacji dotyczących ogólnej tematyki kolarskiej (sprzętu, nauki jazdy, prostych napraw, pierwszej pomocy).
Naszym zdaniem jest to pozycja niezbędna w bibloteczce "rowerowego turysty", który wybiera się w okolice Tatr.

-> Tu można kupić przewodnik z rabatem 10% na hasło "olaieryk"

Przydatna  Pozycja przydatna w biblioteczce "Tatroluba".Tatry

"Tatry i Zakopane" - wydawnictwo Pascal

Mały poręczny i lekki przewodnik kieszonkowy. Ilością treści nie może konkurować w większymi braćmi, ale posiada wystarczająco dużo informacji aby zaspokoić ciekawość większości turystów i zawsze można go wrzucić do plecaka. Jak na kieszonkowy przewodnik jest ładnie wydany, dużo fotografii, ładne kolorowe poglądowe mapki z zaznaczonymi trasami opisywanych wycieczek. Oczywiście także zawiera wiele informacji ogólnych oraz "Informacje Praktyczne", choć ze względu na rozmiary już nie tak obszernie.

-> Tu można kupić przewodnik z rabatem 10% na hasło "olaieryk"

Przydatna  Pozycja przydatna w biblioteczce "Tatroluba".Tatry

"Tatry Słowackie" - wydawnictwo Pascal

Mały poręczny i lekki przewodnik kieszonkowy. Kontynuacja przewodnika kieszonkowego "Tatry i Zakopane". Ilością treści nie może konkurować w większymi braćmi, ale posiada wystarczająco dużo informacji aby zaspokoić ciekawość większości turystów i zawsze można go wrzucić do plecaka. Jak na kieszonkowy przewodnik jest ładnie wydany, dużo fotografii, ładne kolorowe poglądowe mapki z zaznaczonymi trasami opisywanych wycieczek. Oczywiście także zawiera wiele informacji ogólnych oraz "Informacje Praktyczne" choć ze względu na rozmiary już nie tak obszernie. Dodatkowo umieszczone są tu wiadomości o słowackich podtatrzańskich miejscowościach.

-> Tu można kupić przewodnik z rabatem 10% na hasło "olaieryk"

Przydatna  Pozycja przydatna w biblioteczce "Tatroluba"."Tatry - najpiękniejsza mapa z panoramami" wydawnictwo Demart

NOWOŚĆ

Kolejna dobrze przygotowana mapa polskiej części Tatr. Główną zaletą tej mapy jest wyjątkowo dokładna skala 1:20.000 (1 cm = 200 m), dobrze przygotowane opisy na mapie, czasy przejść poszczególnych odcinków szlaków oraz 11 opisanych panoram naszego autorstwa - które zapewnią lepszą orientację w terenie. Dodatkowo na mapie można znaleźć opisy popularnych miejsc w Tatrach

Przydatna  Pozycja przydatna w biblioteczce "Tatroluba"."Tatry Zakopane plastik" wydawnictwo Demart

NOWOŚĆ

Starannie przygotowana mapa polskiej części Tatr (skala 1:25.000) z praktycznym planem Zakopanego w skali 1:20.000. Pozycja szczególnie cenna dla turystów, którzy wędrują nie tylko w pogodne piękne dni, ale i deszcz im nie straszny. Mapa jest pokryta plastikiem co czyni ją odporną na warunki atmosferyczne i dodatkowo ułatwia składanie i rozkładanie podwyższając komfort użytkowania. Nie zapominano także o takich przydatnych cechach jak: czasy przejeść, spis ulic, ważne adresy.

Przydatna  Pozycja przydatna w biblioteczce "Tatroluba".TPN - Turystyczna Mapa Zimowa

Na naszym rynku jest wiele dobrze przygotowanych map Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wybrana przez nas pozycja jest przydatna dla turystów, dla których zima nie jest przeszkodą dla górskich spacerów. W odróżnieniu od wielu innych map tego typu, ta mapa uwzględnia zimowy przebieg szlaków turystycznych.

Przydatna  Pozycja przydatna w biblioteczce "Tatroluba".TATRY TPN - kwartalnik wydawany przez "Gospodarstwo Pomocnicze przy TPN"

Bardzo dobrze przygotowany periodyk dotyczący Tatr. Oprócz bieżących informacji wiele ciekawych artykułów dotyczących wszelkich tematów związanych z tymi górami. Zajdziemy tu prawie wszystko co pozwala poszerzać horyzonty "tatrolubów". Informacje dla każdego - zarówno miłośników wspinania, turystyki, przyrody tatrzańskiej, kultury, sztuki, nowych pozycji wydawniczych itd.

Niezbędna  Pozycja niezbędna w biblioteczce "Tatroluba".Praca zbiorowa PWN - Bedeker Tatrzeński

Kompleksowe i bardzo dokładne opracowanie topografii całych Tatr (Tatry Wysokie,Bielskie i Zachodnie). Autorzy w sposób opisowy przedstawiają poszczególne części Tatr zaczynając od opisu kręgosłupa tych gór - czyli Głównej Grani Tatr. Opisy są wzbogacone niestety tylko kilkoma szkicami. Dodatkowym atutem jest wzbogacenie opisu wieloma dodatkowymi ciekawymi informacjami (legendy, ciekawostki, opisy geologiczne).
Kolejną zaletą jest przydatny indeks nazw (niestety nie we wszystkich wydaniach), który pozwala szybko odnaleźć opis interesującego nas miejsca.

Niezbędna  Pozycja niezbędna w biblioteczce "Tatroluba".Włodzimierz Cywiński - Tatry - Przewodnik Szczegółowy

Seria przewodników szczegółowych po całych Tatrach. Przewodniki w odróżnieniu od publikacji W.H. Paryskiego obejmują swoim zasięgiem dodatkowo Tatry Zachodnie i Tatry Bielskie. Oprócz dróg wspinaczkowych, autor opisuje także szlaki dostępne dla "zwykłego turysty".
Do tej pory zostało wydanych 12 tomów: Giewont (1), Czerwone Wierchy (2,3), Tatry Bielskie (4,5), Młynarz (6), Grań Żabiego (7), Cubryna (8), Rysy (9), Mięguszowieckie Szczyty (10), Szpiglasowy Wierch (11) i Wołowy Grzbiet (12).

Rekomendowana  Pozycja rekomendowana do biblioteczki "Tatroluba"Zofia i Witold H. Paryscy - Wielka Encyklopedia Tatrzańska

Miłośnikom Tatr nie trzeba przedstawiać autorów tego opracowania.
Największa skarbnica wiedzy o Tatrach i wszystkim co jest związane z tymi górami: obiekty geograficzne, osoby, rośliny, zwierzęta, skały, instytucje, stowarzyszenia, ochrona przyrody, ratownictwo, turystyka (...)
Na ponad 1500 stronach znajdują się te wszystkie informacje. Encyklopedia wzbogacona jest wieloma mapkami, szkicami, zdjęciami i reprodukcjami sztuki związanej z Tatrami.

Niezbędna  Pozycja niezbędna w biblioteczce "Tatroluba".Witold H. Paryski - TATRY WYSOKIE Przewodnik Taternicki

Jak do tej pory najbardziej szczegółowy przewodnik po Tatrach Wysokich. 24 tomy szczegółowo opisują nie tylko drogi wspinaczkowe, ale także topografię Tatr. Pierwszy tom przewodnika wydany został w 1951 roku. 33 lata trwało wydawanie kolejnych tomów.
Największa skarbnica wiedzy o drogach wspinaczkowych, topografii i nazewnictwie w Tatrach Wysokich. Nazewnictwo jest podawane we wszystkich językach związanych z Tatrami (polski, słowacki, węgierski i niemiecki). Pozycja nie tylko dla Taterników, ale dla każdego kto chce się dowiedzieć o tych górach jak najwięcej. Dużo historii zdobywania, dużo mapek poglądowych oraz wiele dokładnie opisanych panoram.

Niezbędna  Pozycja niezbędna w biblioteczce "Tatroluba"Józef Nyka - Tatry Polskie Przewodnik

Doskonale przygotowany przewodnik turystyczny o polskiej części Tatr. Bardzo dobra selekcja informacji jaka powinna się znaleźć w przewodniku kierowanym do szerokiego grona odbiorców czyni ten przewodnik bardzo ciekawym. Nie zajdziemy tu nudnych opisów. Doskonale jest także rozwiązany system wyszukiwania interesujących nas opisów szlaków. Dodatkowo przewodnik jest wzbogacony wieloma szkicami oraz pięknymi rysowanymi opisanymi panoramami. Dość niewielki format przewodnika sprzyja, aby znalazł się w każdym plecaku.
Na końcu przewodnika znajduje się ciekawy dodatek "Tatry w 140 hasłach", w którym możemy odnaleźć krótko i ciekawie opisane najważniejsze miejsca w polskiej części Tatr.

Rekomendowana  Pozycja rekomendowana do biblioteczki "Tatroluba"Józef Nyka - Tatry Słowackie Przewodnik

Doskonale przygotowany przewodnik turystyczny o słowackiej części Tatr. Bardzo dobra selekcja informacji jaka powinna się znaleźć w przewodniku kierowanym do szerokiego grona odbiorców czyni ten przewodnik bardzo ciekawym. Nie zajdziemy tu nudnych opisów. Doskonale jest także rozwiązany system wyszukiwania interesujących nas opisów szlaków. Dodatkowo przewodnik jest wzbogacony wieloma szkicami oraz pięknymi rysowanymi opisanymi panoramami. Dość niewielki format przewodnika sprzyja, aby znalazł się w każdym plecaku.
Na końcu przewodnika znajduje się ciekawy dodatek "Tatry w 135 hasłach", w którym możemy odnaleźć krótko i ciekawie opisane najważniejsze miejsca w słowackiej części Tatr.

Rekomendowana  Pozycja rekomendowana do biblioteczki "Tatroluba"