Jak zrobić panoramę? Jak zrobić panoramę?


Wiele osób zadaje nam pytanie jak wykonuje się panoramy.

Oto kilka wskazówek:

Aby wykonać panoramę potrzebny jest aparat :) (niekoniecznie cyfrowy). Wskazane też jest mieć statyw. Dobrze jest, aby statyw był tak skonstruowany, aby można było obracać aparat w wybranej płaszczyźnie. Wskazane jest także mieć komputer ze specjalnym oprogramowaniem do składania panoram.
Ponieważ w ostatnich latach aparat cyfrowy stał się bardzo popularny, to skupię się tu głównie na tym rodzaju sprzętu.
Wiele nowych aparatów cyfrowych ma specjalne funkcje ułatwiające wykonywanie panoram, a producenci dostarczają z aparatem programy, które ze zrobionych zdjęć same wykonają panoramę.


1. Przygotowanie do wykonania panoramy.

Gdy już wybraliśmy miejsce z którego chcemy wykonać panoramę, należy rozłożyć statyw i dokładnie wypoziomować głowicę (większość wykonywanych panoram to jednak panoramy poziome). Następnie blokujemy głowicę statywu tak aby zostawić ruchomy tylko ruch aparatu w poziomie.

2. Ustawienie ekspozycji.

Ponieważ panoramy zwykle są kadrami bardzo szerokimi musimy pomierzyć światło we wszystkich kierunkach, na które będziemy wykonywać zdjęcia. Ze względu na dużą wrażliwość matryc aparatów cyfrowych na przepalenia warto ustawić parametry ekspozycji odpowiednie dla najjaśniejszego fragmentu panoramy. Gdy już to zrobiliśmy, blokujemy te ustawienia tak aby wszystkie klatki wykonać z tymi samymi parametrami ekspozycji. Gdy aparat jest wyposażony w funkcję "Panorama", aparat sam dokona blokady gdy wykonamy pierwsze zdjęcie (dlatego warto wykonać pierwsze zdjęcie dla najjaśniejszego fragmentu panoramy).

3. Inne ustawienia aparatu.

Przed wykonaniem serii zdjęć warto jest też zablokować balans bieli, autofokus oraz inne funkcje w aparacie, które mogą wpłynąć na różnice pomiędzy wykonanymi klatkami (kontrast, nasycenie kolorów, wyostrzenie itp.). UWAGA - aparaty wyposażone w funkcję "Panoramy" często same blokują te ustawienia.

4. Wykonanie serii zdjęć.

Gdy już wykonaliśmy wszystkie czynności z punktów 1-3 przystępujemy do wykonywania zdjęć. Nie ma większego znaczenia czy wykonujemy klatki od lewej do prawej czy w odwrotnym kierunku. Ważne jest aby uważać, żeby klatki sporo na siebie nachodziły. Lepiej jest wykonać większą zakładkę, niż pominąć jakiś fragment panoramy! Ze względu na pewne wady optyki na brzegach kadru warto jest robić zakładki na ok. 1/3 kadru. Programy panoramiczne w aparatach często ułatwiają wykonanie odpowiednich zakładek wyświetlając na ekranie poprzednią część kadru, która ma mieć pokrycie w kolejnym ujęciu.5. Składanie wykonanej serii zdjęć w całość.

Jest to proces złożony i początkującym polecam skorzystanie z programów, które to zrobią same. Lepsze efekty można uzyskać łącząc zdjęcia ręcznie w zaawansowanych programach graficznych, ale wymaga to więcej czasu i sporej wiedzy z zakresu obsługi takich programów.Inne wskazówki:

panoramy można wykonywać także z pionowych (portretowych) kadrów;
panoramy można wykonywać także w pionie (np. wysokich obiektów);
im więcej zdjęć złożonych tym wyższa jakość panoramy;
przed oddaniem naszych zdjęć programowi, który je połączy - warto wyrównać ich kolorystykę i jasność;
zawsze warto wykonać panoramę na szerszej ogniskowej, gdyż po złożeniu panoramy często trzeba dodatkowo obciąć brzegi panoramy, gdyż tu występują największe zniekształcenia;
pamiętaj - praktyka czyni mistrza, gdy nie wyjdzie Ci pierwsza panorama wyciągaj wnioski i staraj się nie popełnić tych samych błędów;
dopóki nie nabędziesz odpowiedniego doświadczenia unikaj skomplikowanych pierwszych planów, gdyż właśnie elementy z pierwszego planu najtrudniej jest precyzyjnie połączyć.

Życzymy powodzenia Ola i Eryk

(C) Ola i Eryk